About Us
  • October 24,1987 - first organizational meeting held
  • November 29, 1987 - first service held in the Convent of     St. Helena in Augusta
  • January 17 & 24,1988 - first membership class held
  • February 2, 1988 - meeting of first advisory board
  • July 1990 - church status changed from New Work to Commissioned
  • April 21, 1991 - Reverend Joe Whitley chosen to be the first pastor
  • November 17, 1992 - church moved to 609 Shartom Drive and Debbie Rutledge chosen as Lay Leader
  • April 1993 - Rutledge resigned as Lay Leader and Jeff Pullium names as Lay Leader
  • Novemeber 12-14, 1993- hosted the Fall District Conference
  • July 1995 - Jeff Pullium represented the church at the UFMCC General Conference held in Atlanta
  • 1996 - services being held at the Ramada Hotel
  • March 1997 - church moved to 924 Greene Street
  • Novemeber 1998 - Pullium named as minister
  • 1997 - Church's 10th anniversary
  • 1998 - Articles of Incorporation submitted
  • 1999 - hosted the District Conference
  • 1999 - choir started
  • May 2000 - church moved to 311 7th street.
  • Fall 2000 - Metropolitan Community Church of Augusta officially changed name to the Metropolitan Community Church of Our Redeemer.
  • April 2001 - church by-laws created
  • Fall 2001 - church granted the status of a Commissioned Church
  • Fall 2001 -  congregational care, discipleship, outreach and worship committees formed
  • September 29, 2003 - papers signed to purchase church at current location of 557 Greene St.
  • April 2012 Part -time pastor Rev Pulliam retired.
  • August 2012 Hired Full time Interim Pastor Rev Lisa Heilig.


WORSHIP
DISCIPLESHIP
FELLOWSHIP
OUTREACH
Church of Our Redeemer              serving the Central Savannah River Area in South Carolina and Georgia